Ekonomi

Citadel kurucusu Ken Griffin: Yatırımcılar Çin’i izlemeli ve yatırım yapmalı

HONG KONG, 10 Kasım (Xinhua) — Citadel kurucusu Ken Griffin, Çinli yönetim gruplarının dikkate değer cesareti ve son derece rekabetçi doğasını dikkate alarak küresel yatırımcıların Çin’i “izlemesi” ve “yatırım yapması” gerektiğini söyledi.

Salı günü Hong Kong’da düzenlenen Küresel Finans Liderleri Yatırım Zirvesi’nde konuşan Griffin, geçmişte bir yatırımcının yaklaşık 100 yıl boyunca yalnızca ABD şirketlerine yatırım yaparak işini yürütebileceğini ancak artık dünyanın değiştiğini kaydetti.

Griffin, “Şu anda ABD dışında 50 yıl öncesine kıyasla çok daha fazla yenilik gerçekleşiyor” dedi.

Çin’deki yönetim ekiplerinin olağanüstü becerilerine dikkat çeken Griffin, bu grupların özellikle güneş enerjisi ve elektrikli araç segmentlerinde küresel sahnede oldukça rekabetçi ürünler ürettiğini belirtti.

Salı günü Uluslararası Para Fonu (IMF) da Çin’in büyüme tahminini 0,4 puan artırarak 2023 yılı gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) tahminini yüzde 5,4 olarak açıkladı.

IMF Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, Çin ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada, “Çin ekonomisi hükümetin 2023 büyüme hedefine ulaşma yolunda ilerliyor ve Kovid-19’un ardından güçlü bir toparlanma sergiliyor.”

derecik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu