Ekonomi

Fransa’da Emeklilik Yasası Resmi Gazete’de yayımlandı

Yasanın emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaran uygulama kararnamesi, sendikaların kararlaştırdığı ve 6 Haziran’da 14’üncüsü yapılacak olan toplu protestolardan iki gün önce yayınlandı.

Eylül ayında yürürlüğe girmesi beklenen yasanın ilk KHK’ları Resmi Gazete’de yayımlanırken, emeklilik yaşının kademeli olarak uzatılmasına ilişkin tartışmalı iki unsur yer aldı.

Toplam 31 maddeden oluşan yasaya göre, itfaiye, polis ve hava trafik kontrolörleri gibi kamuda görev yapanlar, bazı durumlarda yine 64 yaşından önce emekli olabiliyor, erken çalışmaya başlayıp kıdem tazminatını tamamlayanlar ise 64 yaşından önce emekli olabiliyor. gerekli 43 yıl erken emekli olabilir.

Öte yandan, ülke genelindeki kitlesel protestolara ve yoğun muhalefete rağmen TBMM’de oylama yapılmadan kabul edilen yasanın geri çekilmesini öngören yasa tasarısı da 8 Haziran’da TBMM’de görüşülecek.

emeklilik reformu

Fransa’da 16 Mart’ta hükümetin emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını içeren yasa tasarısını oylamasız geçirme kararının ardından kitlesel gösteriler patlak verdi.

Polis protestoculara sert karşılık verdi ve ülkenin birçok yerinde şiddet olayları yaşandı.

16 Mart’tan bu yana ülke genelindeki protestolarda 1000’den fazla kişi gözaltına alındı.

Muhalefet ve hükümetin reformun anayasaya uygun olup olmadığını belirlemek için başvurduğu Anayasa Konseyi, emeklilik yaşını 64’e çıkaran yasa tasarısını kabul ederken, 6 maddesini tamamen veya kısmen reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu