Haber

İsrail Gazze Şeridi’ndeki tünelleri deniz suyuyla doldurdu

İsrail, Gazze’de Hamas’a ait tünellere deniz suyu pompaladığını doğruladı.

İSRAİL, GAZZE’DEKİ TÜNELLERE DENİZ SUYUNU POMPALADIĞINI KABUL ETTİ

7 Ekim’den bu yana Gazze’de korkunç saldırılarını sürdüren İsrail, bir süredir konuşulan iddiayı doğruladı. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’na ait bazı tünellere büyük miktarda deniz suyunun pompalandığı belirtildi.

“HAMAS’IN YERALTI ALT YAPISINA OPERASYON YAPILIYOR”

Açıklamada, yürütülen mühendislik çalışması kapsamında tünellere pompa ve borularla su basıldığı kaydedilirken, yer altı sularına zarar gelmemesi için toprak ve su yollarının analiz edildiği iddia edildi. Açıklamada, “Son yıllarda İsrail ordusunun ve İsrail güvenlik otoritelerinin geliştirdiği bu yöntemle Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki yer altı altyapısına yönelik operasyonlar gerçekleştiriliyor.” Onun sözleri yer aldı.

Geçtiğimiz ay ABD’li yetkililer, İsrail’in Gazze’deki “Hamas tünellerine” deniz suyu pompalama planını uygulamaya koyduğunu açıklamıştı. Yetkililer, haftalarca sürmesi beklenen tünellere deniz suyu basılması işleminin diğer 7 pompa sistemiyle gerçekleştirileceğini belirtmişti. İsrail Savunma Bakanlığı sözcüsünün konu hakkında yorum yapmaktan kaçındığı ve tünellerde yürütülen operasyonların gizlilik kapsamında olduğunu belirttiği bildirildi.

İSRAİL 800 TÜNEL TESPİT ETTİ

Öte yandan bazı yetkililer, deniz suyunun tünellere bırakılması durumunda Gazze’deki tatlı su kaynaklarının kirleneceğini ve altyapının zarar göreceğini ifade etti. ABD’li bazı yetkililer planla ilgili endişelerini dile getirirken, bazı yetkililer de ABD’nin tünellerin devre dışı bırakılmasını desteklediğini ve plana karşı çıkılmayacağını ifade etti. İsrail, yaklaşık 800 tünel tespit ettiğini ancak tünel ağının bilinenden çok daha büyük olduğunu iddia etti.

İSRAİL GÜÇLERİ VE YAKINLARI TEPKİ GÖSTERDİ

Gazze Şeridi’nden serbest bırakılan bazı İsrailli kadınlar ve mahkumların yakınları, İsrail ordusunun mahkumların tutulduğu tünellere “su pompalama” planına Başbakan Binyamin Netanyahu’ya tepki gösterdi. Walla ve Ynet sitelerinin 6 Aralık tarihli haberine göre, yakın zamanda serbest bırakılan ancak kocası halen Gazze’de esir tutulan bir kadın, yetkililerle yaptığı görüşme sırasında İsrailli yetkililere ordunun “deniz pompalama” planına ilişkin haberi bildirdi. Gazze’de mahkumların tutulduğu tünellere su verildi. Düşüncelerini dile getirdi.

İsmi açıklanmayan İsrailli bir bayan, “İsrail’e dönmemden 3 gün önce kocam benden ayrılarak tünellere götürüldü. Onlar (İsrailli mahkumlar) tünellerdeyken sen burayı deniz suyuyla doldurmaktan mı bahsediyorsun? Tam onların (tutukluların) olduğu yerde tünel yollarını bombalıyoruz.” sözlerini kullandı.

haberkoprukoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu