Haber

Mustafakemalpaşa ‘enerji verimliliği’ni de unutmadı

BURSA (İGFA) – Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından ilk kez kutlanan Enerji Verimliliği haftası etkinlikleri kapsamında Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin enerji verimliliği çalışmaları izlendi. Güç Verimliliği sunumu Bursa Valiliği İl Elektrik Müdürü Levent Yazıcı tarafından yapıldı.

Bursa ilçelerinin ortasında 3’üncüsü olarak kurulan Mustafakemalpaşa’nın yenilenebilir enerji kaynağı olan ve 20 bin metrekare alana kurulu kurulu güneş enerjisi santrali (GES) halk temsilcilerine anlatıldı. ilçedeki kurumlar. Belediyeye santralin faydaları ile ekonomik ve çevresel faydaları hakkında bilgi verildi. Güneş Enerjisini en çok artıran 9. ülke olurken, Mustafakemalpaşa heyeti 20 bin metrekarelik alanda Güneş Enerjisi Santrali Projesi ile Aralık 2021’den bu yana 644 ton CO2 salınımını engellerken, 88500 ağaç bölümü önlendi.

Önder Kanar, “İnsanların sadece günlük yaşamlarının işleyişi değil, yeryüzündeki doğal yaşamın işleyişi de tamamen enerjiye dayalıdır.” Tüm toplumu bilinçlendirir.

Mustafakemalpaşa Belediyesi öncülüğünde Halk Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile enerji kayıp kaçak oranının önlenmesi ve güç verimliliğine destek amacıyla düzenlenen kurslara katılan kursiyerlere Kurs Bitirme Belgeleri verilirken, kursiyerlere özel güç verimliliği çalıştayları düzenlendi. İlkokul öğrencilerine rüzgar türbini modellemesi yapılarak enerjinin değeri öğrencilere anlatıldı.

Enerji Verimliliği Haftası’nda bir konuşma yapan Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, “İlçemizin parlayan yıldızı Güneş Enerjisi Sistemimiz ürettiği elektrik sayesinde yüzlerce hanenin elektriğini karşılayabiliyor. Bursa’nın güneşlenme süresi yüksek ilçelerinden biri olan Mustafakemalpaşa’nın nadide evlatlarını da bilinçli bir şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz. Kurduğumuz atölye ve çalışmalarla öğrencilerimizi ve ailelerini bilinçlendirmeye devam ediyoruz. Doğal kaynakların hızla tükenmesi çevrenin daha fazla kirlenmesine yol açmaktadır.

korfez-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu