Yaşam

Gemlik mübadeleyi çeşitli programlarla anacak

Türkiye ile Yunanistan arasındaki nüfus mübadelesinin 100. yıl dönümü, 4 Şubat Cumartesi günü Gemlik Belediyesi, Girit ve Rumeli Türkleri derneği tarafından düzenlenecek birçok etkinlikle anılacak.

Borsanın 100. yılı anısına; Atatürk anıtına çelenk bırakan, mübadelede hayatını kaybedenler anısına denize karanfil bırakan Dr. grubu ve Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın “Mübadelenin 100. Yıldönümü” söyleşisi ile sona erecek.

Değişim evi açılıyor

Gemlik’te uzun yıllar hekimlik yapan Seyfi Arkan’ın konutu Gemlik Belediyesi’nin çabalarıyla restore edildi. Üç katlı ahşap bir bina olarak inşa edilen bu rezidans, ‘Dr. Seyfi Arkan Anıt ve Mübadele Evi Gemlik halkının hizmetinde olacak. Ayrıca daha önce bu konutu hem ikametgahı hem de muayenehanesi olarak kullanan Dr. Seyfi Arkan’ın kişisel eşyaları da bu konutta sergilenecek.

İlber Ortaylı Gemlik’e geliyor

Tıp Fakültesinden Prof. Dr. İlber Ortaylı, Gemlik Belediyesi tarafından düzenlenen mübadelenin 100. yılını anma etkinlikleri kapsamında “Mübadelenin 100. Yılı” konulu söyleşiye katılacak. 4 Şubat Cumartesi günü saat 20.30’da gerçekleştirilecek söyleşi öncesinde Mudanya Kent Konseyi Tiyatrosu’nun canlandırdığı “Karşılıklı Hikâyeler” adlı oyun seyirciyle buluşacak.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

haber-luleburgaz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu